Forum de discuţii - întrebări / răspunsuri
|
[ Pune o întrebare ]
Categoria: Principal -> Gospodarire comunala si servicii publice -> Gospodarire comunala si servicii publice
Întrebări
| Intrebarea nr. 3655 din data: 16-05-2011 pusa de Druia Aurelia : · Buna ziua.Mà fac mesagera tuturor cetàtenilor care circulà pe trotuarele din centrul orasului,mai exact pe str.DOBROGEANU GHEREA SI C.COPOSU(portiunea dintre semaforul de la intersectia str.Gherea-Coposu)trotuar plin de denivelari,iar persoanele cu disabilitàti sunt greu incercate.Solicitàm turnarea unui strat de asfalt pe toatà suprafata denivelatà
Intrebarea nr. 3650 din data: 11-05-2011 pusa de BOCIORT IOAN : · BUNA ZIUA .Va rog sa scoateti un ciot aflat in parcul din fata blocului care este uscat.
Intrebarea nr. 3643 din data: 07-05-2011 pusa de DARLEA CORINA : · Buna ziua,
Va scriu din nou, de data aceasta sa va multumesc pentru faptul ca am fost foarte placut impresionata ca mi-ati raspuns in mod direct, luand masuri si curatind mizeria, macar cat se putea, si ati retinut faptul ca acest lucru se poate face mai bine dimineata, cand nu sunt parcate masini. Acest lucru, daca s-ar intampla macar o data pe luna, ar fi minunat ! Va multumesc pentru faptul ca ati luat atitudine si va pasa. Numai asa putem sa facem ca lucrurile sa fie frumoase si sa ne placa mediul in care traim, cate putin fiecare, si noi, si dumneavoastra.
Cu stima,
ing. Corina Darlea
P.S. in legatura cu masinile abandonate, nu as vrea sa-mi fac dusmani printre vecini, fiindca sunt sigura ca apartin celor care isi duc traiul pe aici. Ati putea, daca doriti, sa sesizati dumneavoastra acest lucru, deoarece nu puteti curata zona asa cum trebuie, din cauza lor.
Intrebarea nr. 3633 din data: 28-04-2011 pusa de DARLEA CORINA : · Buna ziua, m-am hotarat sa va adresez si eu o intrebare deoarece, din noiembrie de cand lucrez la o firma ce are ca punct de lucru un magazin situat in incinta Service Micalaca, nu am vazut nici o firma de salubritate sa curete portiunea dintre fatada magazinului, un asa zis trotuar, si sosea. Am incercat in disperare sa fac fata muntilor de praf, pietris si alte materiale pe care le arunca masinile de mare tonaj sau chiar autoturismele, sau ambalajelor de tot felul care sunt aruncate de cei care stationeaza aici pe timpul noptii. Am incercat sa matur dar a doua zi este totul la loc si numai o masina specializata ar putea face fata. Nu mai vorbesc de perioada cand ploua sau ninge si nici nu te mai uiti pe unde calci fiindca nu ai unde sa pui piciorul intr-ul loc cat de cat curat. Ma intrebam daca acest loc reprezinta chiar o poarta de intrare in municipiul Arad si ce impresie face celor care nu sunt familiarizati cu mizeria care dainuieste de ani de zile aici: pietris, noroi, masini abandonate, cartoane etc. As dori in final sa stiu daca se poate face ceva in acest sens sau daca trebuie intr-adevar, asa cum spun colegii mei, sa ma resemnez si sa ma complac in aceasta mizerie si sa explic celor care intra in magazin ca nu ei sunt vinovati pentru noroiul pe care il aduc pe pantofi. Va multumesc pentru timpul acordat.
Intrebarea nr. 3632 din data: 27-04-2011 pusa de Ovidiu Pantea : · Buna ziua
Detin un ap. intr-un imobil in localitatea Arad, care este conectat la agentul termic al CET, dar ap. meu este deconectat de la incalzire(ap. este prevazut si cu teracote) si este nelocuit, fiind distrus de chiriasii introdusi de stat inaintea retrocedarii. Cu toate acestea administratorul imobilului imi cere sa platesc lunar o suma pentru agent termic. Intrebarea mea este: Sunt obligat sa platesc agent termic apartamentul fiind debransat si nelocuit? In caz afirmativ, care este algoritmul de calcul al sumei care trebuie sa o platesc?
Mentionez ca mai sunt si alte apartamente in imobil debransate de la agentul termic.
Mentionez de asemenea ca am solicitat un raspuns in aceasta problema si de la CET Arad dar nu am primit deocamdata nici un raspuns, sau macar nr de inregistrarea cererii mele, desi le platesc lunar bani(la administrator) nebeneficiind de serviciile celor de la CET.
Va multumesc
|
Răspunsuri
|
Intrebarea nr. 3655 din data: 16-05-2011 pusa de Druia Aurelia : · Buna ziua.Mà fac mesagera tuturor cetàtenilor care circulà pe trotuarele din centrul orasului,mai exact pe str.DOBROGEANU GHEREA SI C.COPOSU(portiunea dintre semaforul de la intersectia str.Gherea-Coposu)trotuar plin de denivelari,iar persoanele cu disabilitàti sunt greu incercate.Solicitàm turnarea unui strat de asfalt pe toatà suprafata denivelatà
|
Raspuns din data de 15-06-2011 : Stimata doamna,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
In functie de fondurile disponibile pe anul 2011, Primaria Municipiului Arad va programa si executa lucrarile de reabilitare a trotuarelor amintite mai sus.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3650 din data: 11-05-2011 pusa de BOCIORT IOAN : · BUNA ZIUA .Va rog sa scoateti un ciot aflat in parcul din fata blocului care este uscat.
|
Raspuns din data de 17-06-2011 : Stimate domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
Lucrarea de taiere a tulpinii uscate care face obiectul adresei dumneavoastra a fost executata de catre operatorul specializat in spatii verzi in perioada 06.06. - 10.06.2011.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3643 din data: 07-05-2011 pusa de DARLEA CORINA : · Buna ziua,
Va scriu din nou, de data aceasta sa va multumesc pentru faptul ca am fost foarte placut impresionata ca mi-ati raspuns in mod direct, luand masuri si curatind mizeria, macar cat se putea, si ati retinut faptul ca acest lucru se poate face mai bine dimineata, cand nu sunt parcate masini. Acest lucru, daca s-ar intampla macar o data pe luna, ar fi minunat ! Va multumesc pentru faptul ca ati luat atitudine si va pasa. Numai asa putem sa facem ca lucrurile sa fie frumoase si sa ne placa mediul in care traim, cate putin fiecare, si noi, si dumneavoastra.
Cu stima,
ing. Corina Darlea
P.S. in legatura cu masinile abandonate, nu as vrea sa-mi fac dusmani printre vecini, fiindca sunt sigura ca apartin celor care isi duc traiul pe aici. Ati putea, daca doriti, sa sesizati dumneavoastra acest lucru, deoarece nu puteti curata zona asa cum trebuie, din cauza lor.
|
Raspuns din data de 09-05-2011 : Stimata doamna,
Daca doriti sa formulati o noua sesizare va rugam sa reveniti cu detalii pentru a putea comunica compartimentului de specialitate din cadrul Primariei Municipiului Arad toate informatiile necesare solutionarii petitiei dumneavoastra. (cu privire la care masini abandonate si in ce zona)
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3633 din data: 28-04-2011 pusa de DARLEA CORINA : · Buna ziua, m-am hotarat sa va adresez si eu o intrebare deoarece, din noiembrie de cand lucrez la o firma ce are ca punct de lucru un magazin situat in incinta Service Micalaca, nu am vazut nici o firma de salubritate sa curete portiunea dintre fatada magazinului, un asa zis trotuar, si sosea. Am incercat in disperare sa fac fata muntilor de praf, pietris si alte materiale pe care le arunca masinile de mare tonaj sau chiar autoturismele, sau ambalajelor de tot felul care sunt aruncate de cei care stationeaza aici pe timpul noptii. Am incercat sa matur dar a doua zi este totul la loc si numai o masina specializata ar putea face fata. Nu mai vorbesc de perioada cand ploua sau ninge si nici nu te mai uiti pe unde calci fiindca nu ai unde sa pui piciorul intr-ul loc cat de cat curat. Ma intrebam daca acest loc reprezinta chiar o poarta de intrare in municipiul Arad si ce impresie face celor care nu sunt familiarizati cu mizeria care dainuieste de ani de zile aici: pietris, noroi, masini abandonate, cartoane etc. As dori in final sa stiu daca se poate face ceva in acest sens sau daca trebuie intr-adevar, asa cum spun colegii mei, sa ma resemnez si sa ma complac in aceasta mizerie si sa explic celor care intra in magazin ca nu ei sunt vinovati pentru noroiul pe care il aduc pe pantofi. Va multumesc pentru timpul acordat.
|
Raspuns din data de 18-05-2011 : Stimata doamna,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
Prevederile Cap. III din Hotararea Consiliului Local a Municipiului Arad nr. 162/2006 privind gospodarirea Municipiului Arad stipuleaza ca proprietarii au obligatia sa intretina curatenia in jurul proprietatilor.
Precizam ca domeniul public din locatie a fost salubrizat in data de 06.05.2011, de catre operatorul de salubrizare.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3632 din data: 27-04-2011 pusa de Ovidiu Pantea : · Buna ziua
Detin un ap. intr-un imobil in localitatea Arad, care este conectat la agentul termic al CET, dar ap. meu este deconectat de la incalzire(ap. este prevazut si cu teracote) si este nelocuit, fiind distrus de chiriasii introdusi de stat inaintea retrocedarii. Cu toate acestea administratorul imobilului imi cere sa platesc lunar o suma pentru agent termic. Intrebarea mea este: Sunt obligat sa platesc agent termic apartamentul fiind debransat si nelocuit? In caz afirmativ, care este algoritmul de calcul al sumei care trebuie sa o platesc?
Mentionez ca mai sunt si alte apartamente in imobil debransate de la agentul termic.
Mentionez de asemenea ca am solicitat un raspuns in aceasta problema si de la CET Arad dar nu am primit deocamdata nici un raspuns, sau macar nr de inregistrarea cererii mele, desi le platesc lunar bani(la administrator) nebeneficiind de serviciile celor de la CET.
Va multumesc
|
Raspuns din data de 29-04-2011 : Stimate domn,
In masura in care exista o hotаrare scrisa a asociatiei de proprietari din imobilul in care aveti apartamentul respectiv, hotarare care sa prevada ca la repartizarea valorii consumului de energie termica pentru incalzit se ia in considerare un procent pentru parti comune, atunci dumneavoastra aveti obligatia de a plati cheltuielile cu intretinerea care va revin. Între timp, aveti posibilitatea de a actiona in judecata asociatia de proprietari atat cu privire la obligatia de a plati suma care va revine pentru parti comune cat si cu privire la valoarea procentului, dar trebuie sa tineti cont de faptul ca, dupa cum reiese si din continutul sesizarii, apartamentul dumneavoastra este debransat de la instalatia comuna de distributie a agentului termic in imobil, ceea ce inseamna ca initial acesta a beneficiat de functionarea instalatiei respective, precum si de alin. (3) al art. 32 din H.G. nr. 1588/2007 care prevede ca „niciun proprietar de apartament sau de spațiu cu altă destinație decât aceea de locuință nu va fi exceptat de la obligatia de a contribui la plata cheltuielilor comune, ca urmare a renunțării la folosirea unei părți din proprietatea comună”.
|
Sus
|
|
|
|